Kann Slægten
Du er i øjeblikket anonym Login
 
Erik Læssøe Barfoed

Erik Læssøe Barfoed

Mand 1883 - 1967  (84 år)


Personlige oplysninger    |    Medie    |    Notater    |    Alle    |    PDF

  • Navn Erik Læssøe Barfoed 
    Fødsel 5 mar. 1883  Hørsholm Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Køn Mand 
    Beskæftigelse Ingeniør, underdirektør ved B. & W. 
    Referencenummer XVI,139 
    Død 10 aug. 1967  Hundige (Greve) Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Søskende 5 søskende 
    Person-ID I2816  Barfod-Barfoed
    Sidst ændret 22 mar. 2008 

    Far Erik Christian Nissen Barfoed,   f. 6 dec. 1847   d. 9 maj 1935 (Alder 87 år) 
    Mor Thora Læssøe,   f. 31 aug. 1853   d. 17 jan. 1917, . Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 63 år) 
    Ægteskab 16 mar. 1880  Garnisons Kirke i København Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Familie-ID F1167  Gruppeskema  |  Familietavle

    Familie Charlotte Sofie Karlsen,   f. 7 maj 1888, Krystad på Lofoten i Norge Find alle personer med begivenheder på dette stedd. 12 apr. 1981, Hundige(?) Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 92 år) 
    Ægteskab 4 sep. 1911  Brøndbyvester kirke Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Børn 
     1. Erik Christian Læssøe Barfoed,   f. 25 aug. 1912, København Find alle personer med begivenheder på dette stedd. 4 jan. 1990 (Alder 77 år)
     2. Sigurd Harald Læssøe Barfoed,   f. 2 okt. 1915, Frederiksberg Find alle personer med begivenheder på dette stedd. 2 dec. 1979 (Alder 64 år)
     3. Thora Birgitte Charlotte Barfoed
     4. Gunnar Læssøe Barfoed
    Familie-ID F1169  Gruppeskema  |  Familietavle

  • Billeder
    Erik Læssøe Barfoed
    Erik Læssøe Barfoed

  • Notater 
    • (XVI,139) Er født i Hørsholm i 1883 og kom 1892 til Brøndbyvester og tog 4. klasses hovedeksamen fra Frederiksberg Gymnasium. Han havde først to års praktisk arbejde på Orlogsværftets skibsbygningsværksteder og bådebyggeri og fik i 1905 diplom som ingeniør fra Orlogsværftets Skibsbygnings- og Maskinskole, hvorefter han aftjente sin værnepligt i flåden og blev derefter lærer i skibsbygning ved Helsingørs Tekniske Skole. I 1906 fik han et studieophold i USA, hvor han var med til at bygge panserskibe på 28.000 deplacementstons ved New York Shipbuilding Co. i Camden i New Jersey og siden ved værfter i St. Louis og andre byer ved kysten af de store søer. I årene 1907-09 var han i Paris, hvor han i 1909 fik afgangseksamen med udmærkelse som skibsbygningsingeniør fra Ecole Superieure du Genie Maritime. Fra Frankrig kom han i 1909 til B. & W. som ingeniør. I fire år fra 1912 var han udlånt til Orlogsværftet og var med til ombygningen af fem undervandsbåde, som den danske flåde havde fået bygget i Fiume. I 1916 blev han overingeniør ved B. & W. og i 1918 udnævnt til underdirektør ved skibstegnestuerne, en stilling som han beklædte til han trak sig tilbage den 1. juli 1950. Han har været medlem af en række uden- og indenlandske tekniske selskaber og har skrevet tekniske og historiske artikler i danske og udenlandske tidsskrifter. Han blev Ridder af Dannebrog, og Ridder af Islands Falk samt i 1950 Officer af den franske orden Merit Maritime. Han har i sin værftstid været med til at bygge 650 skibe og over 400 af dem, har han selv konstrueret. Sine sidste år tilbragte han i Hundige (Greve). Han har fire børn.